Proktologia to dziedzina chirurgii zajmująca się chorobami dolnego odcinka przewodu pokarmowego – odbytu oraz odbytnicy. Schorzenia te dotykają przeważnie osoby po 40. roku życia, niezależnie od płci, ale równie często cierpią z ich powodu młodsi pacjenci. Problem w dużym stopniu dotyczy również kobiet w ciąży. Liczba pacjentów z dolegliwościami ze strony dolnego odcinka układu pokarmowego stale rośnie i coraz częściej tego typu choroby określane są mianem chorób cywilizacyjnych.

Mniej więcej połowa pacjentów z rozpoznaniem choroby hemoroidalnej przez lekarza pierwszego kontaktu lub co gorsza z samodzielnie postawioną diagnozą wychodzi od proktologa z innym rozpoznaniem. Wszystkie choroby proktologiczne mają bardzo podobne objawy, więc błędna identyfikacja przez lekarza o małym doświadczeniu albo przez samego pacjenta może bardzo łatwo doprowadzić do poważnych konsekwencji. Krew w stolcu, ból czy świąd okolic odbytu są rzeczywiście najczęściej objawem choroby hemoroidalnej, ale mogą być oznaką wielu innych przypadłości: od  szczeliny odbytu przez przetokę okołoodbytniczą, polipy jelita grubego, zaburzenia naczyniowe, choroby infekcyjne, stany zapalne jelit aż po raka odbytu!

Warto wiedzieć, że rak dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest wśród chorób nowotworowych drugą przyczyną zgonów w Polsce. Pamiętajmy też, że wykryty w odpowiednim momencie jest prawie całkowicie uleczalny. 

W artykule dla Gazety "Twój Medyk" dr n. med. Adam Skowroński (specjalista chirurgii ogólnej i proktologicznej) oprócz zachęcania pacjentów do wizyty u proktologa, mówi również o objawach schorzeń proktologicznych, obala mity dotyczące bolesnego badania dolnego odcinka układu pokarmowego, oraz tłumaczy jak ważna jest szybka i trafna diagnoza. 

Zachęcamy do lektury.