Hepatologia to dział medycyny zajmujący się chorobami wątroby i dróg żółciowych. Większość przewlekłych chorób wątroby przebiega bezobjawowo. Dlatego do lekarza hepatologa trafiają najczęściej pacjenci z przypadkowo stwierdzonymi nieprawidłowościami w badaniach laboratoryjnych lub obrazowych wątroby. Do objawów, które mogą sugerować patologię wątroby lub dróg żółciowych należą: osłabienie, dyskomfort lub ból brzucha w prawym podżebrzu, świąd skóry, zażółcenie gałek ocznych i skóry. Do postawienia trafnej diagnozy, konieczne jest zebranie szczegółowego wywiadu z chorym, badanie przedmiotowe oraz wykonanie badań dodatkowych.
Do badań laboratoryjnych pomocnych w diagnostyce hepatologicznej zaliczamy:
- morfologię krwi,
- aktywność aminotransferaz (ALT, AST),
- aktywność enzymów cholestatycznych (ALP, GGTP),
- oraz poziom bilirubiny.
Często po przeprowadzeniu wstępnej diagnostyki niezbędne będzie wykonanie bardziej szczegółowych badań, które pozwolą na określenie ostatecznego rozpoznania. W przypadku niektórych chorób wątroby kluczowe może okazać się również wykonanie biopsji wątroby.
Wachlarz chorób, którymi zajmuje się lekarz hepatolog jest bardzo szeroki:
- wirusowe zapalenia wątroby typu B i C,
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
- choroby metaboliczne,
- uszkodzenia polekowe wątroby,
- marskość wątroby, która stanowi końcowe stadium wielu przewlekłych chorób wątroby.
Leczenie chorób wątroby jest zróżnicowane i zależy ściśle od postawionej diagnozy. W wielu przypadkach wystarczająca będzie modyfikacja stylu życia. W innych konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii. W przypadku niewydolności wątroby oraz wyczerpania innych możliwości terapeutycznych konieczny może okazać się przeszczep narządu.
lek. Konrad Trela – specjalista chorób wewnętrznych
nowy lekarz w Centrum Medyczne PZU Zdrowie Radom ul. Graniczna 24
cena konsultacji – 130 zł