Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie, częściej niż zwykle podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet na świecie. Choroba daje bardzo dobre rokowania i wysoką szansę na całkowite wyleczenie – o ile zostanie odpowiedni wcześnie wykryta.

Co to jest mammografia?

Mammografia to radiologiczna metoda badania biustu, polegająca na wykonaniu dwóch ekspozycji dla każdej z piersi. Nowoczesny sprzęt diagnostyczny, sprawia że dawka promieniowania podczas takiego badania jest bardzo niewielka i zbliża się do dawki otrzymanej podczas prześwietlenia zęba. Mammografia jest jedyną z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach.

Na czym polega badanie?

Najważniejszą częścią badania jest pozycjonowaniem czyli prawidłowe ułożenie piersi. Badanie mammograficzne wymaga ucisku, dzięki czemu otrzymuje się wysokiej jakości zdjęcia, eliminując wszelkie nieczytelne obrazy spowodowane ruchem. Odpowiedni ucisk piersi zmniejsza dawkę promieniowania, co daje bezpieczeństwo i minimalizuje narażenie ciała kobiety na skutki uboczne, jakie mogą występować po nadmiernym napromieniowaniu. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku. Ucisk trwa zaledwie kilka sekund. Ważne, aby w tym czasie pozostać bez ruchu. Pozwala to uzyskać po dwa obrazy dla każdej piersi. Powstałe w ten sposób zdjęcia, są analizowane przez specjalistów lekarzy radiologów.

Dlaczego warto wykonać mammografię?

Mammografia pozwala na wczesne rozpoznanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,3±0,5cm i zmian tzw. bezobjawowych. Oznacza to, że w badaniu skryningowym- profilaktycznym (czyli takim, gdzie kobiety zgłaszają się na badanie nie mając żadnych niepokojących objawów), wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersiach. Badanie to wykrywa zmiany na bardzo wczesnym etapie, kiedy nie można ich wykryć w procesie samobadania, czy podczas badania palpacyjnego, wykonywanego prze lekarza. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szansę wyleczenie choroby, wykrytej we wczesnym stadium rozwoju.

Gdy znajdziemy zgrubienie lub guzek w piersi…

Nawet jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza, nie musi to oznaczać nowotworu. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersiach, niewielki procent okazuje się nowotworem złośliwym. Kobiety z nieprawidłowym wynikiem mammografii, kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsję cienkoigłową bądź gruboigłową z badaniem histopatologicznym. Badania te, wykonywane są bezpłatnie w ramach tego samego programu.

Nie ryzykuj, wykonaj badanie profilaktyczne!

Wczesne wykrycie to podstawa. Choroba nowotworowa nie boli, więc tak wielkie znaczenie ma profilaktyka. Im wcześniej zdiagnozowana zostanie zmiana, tym większe szanse na całkowity powrót do zdrowia. W pracowniach mobilnych i stacjonarnych realizowane są bezpłatne badania dla kobiet w wieku 5-69 lat (badanie przysługuje raz na 2 lata).

Cieszymy się, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji profilaktyki raka piersi, pt.: "ŁĄCZY NAS KOBIECOŚĆ".

Zapraszamy wszystkie kobiety pomiędzy 50-69 rokiem życia na bezpłatne badanie mammograficzne, które odbędzie się 14 października w placówce przy ul. Granicznej w godz.  9:00-17:00
Bezpłatne badanie przeznaczone jest dla kobiet w wieku 50-69 lat, raz na 2 lata. Jeśli nie kwalifikujesz się do programu można wykonać badanie w cenie 70 zł.

Rejestracja 42 254 64 10 lub medica.org.pl