Czym właściwie jest EEG Biofeedback i QEEG?

EEG Biofeedback to rodzaj terapii, dzięki której pacjent w sposób świadomy uczy się, co robić, aby mózg pracował wydajniej i szybciej. Jednym słowem trening biofeedback poprawia efektywność pracy mózgu. Dzięki regulacji jego czynności bioelektrycznych uzyskujemy zwiększenie możliwości koncentracji uwagi, poprawę zapamiętywania i usprawnienie umiejętności odpoczynku umysłowego.

Biofeedback oznacza biologiczne sprzężenie zwrotne. Dzięki tej metodzie trenującemu dostarczane są informacje zwrotne o jego stanie fizjologicznym. 
Jest to metoda biologiczna , bezpieczna bez skutków ubocznych. QEEG natomiast to badanie poprzedzające trening EEG Biofeedback. W jego trakcie wykonywany jest ilościowy zapis EEG.

Kto może skorzystać z tego typu usług?

Tak naprawdę wszyscy, bez względu na wiek i płeć. Najczęściej zgłaszają się do nas rodzice z dziećmi, np. mającymi problemy z koncentracją, nadpobudliwością. Ale trening dedykowany jest również osobom dorosłym, chcącym się rozwijać oraz których praca wymaga szybkiego podejmowania decyzji, koncentracji, przyswajania wiedzy.

Jak wygląda przebieg badania?

Badanie QEEG przeprowadzane jest przed treningiem EEG Biofeedback. Badana osoba ma założony na głowę  specjalny czepek z elektrodami, które umożliwiają  ilościowy zapis aktywności mózgu zarówno w spoczynku jak i podczas aktywności. Następnie zapis ten  specjalista poddaje analizie i na podstawie wyników planuje  przebieg treningu EEG Biofeedback. Oczywiście istnieje możliwość skorzystania z treningów bez uprzedniego wykonania badania QEEG, jednak dzięki niemu sam trening jest jeszcze lepiej dopasowany do potrzeb Pacjenta, a co za tym idzie, skuteczniejszy.

Czy QEEG jest na stałe wpisane w ofertę Polmedic?

Tak, dzięki współpracy z mgr psychologii panem Miłoszem Garczarkiem założycielem wrocławskiej firmy Potential. Jest on wykwalifikowanym specjalistą QEEG, EEG dla neuroterapeutów oraz EEG Biofeedback. Zajmuje się diagnostyką neuropsychologiczną, diagnostyką QEEG/ERP, prowadzi również szkolenia z powyższych metod. Dzięki swojej naturalnej otwartości i budowaniu przyjaznej atmosfery nawiązuje świetny kontakt z naszymi Pacjentami. Regularnie odwiedza Polmedic w placówce przy ul. Okulickiego 76, gdzie mieści się poradnia EEG Biofeedback.

Jakich efektów może oczekiwać Pacjent po odbyciu cyklu treningów?

Większość Pacjentów zauważa, że zdecydowanie łatwiej jest im się koncentrować i podejmować decyzje – czy to w pracy, czy w szkole. Dużo prostsze staje się również uczenie i zapamiętywanie. Ważnym efektem jest również poprawienie jakości snu, a co za tym idzie – wyciszenie i lepsza kondycja umysłu Pacjenta.

Wiele osób mówi również o tym, że zaobserwowało u siebie lub u swoich dzieci większą pewność siebie, wzmocnione poczucie własnej wartości. To niezwykle ważne, szczególnie w procesie adaptacji w nowej pracy, szkole, wśród rówieśników, czy podczas publicznego prezentowania efektów swojej pracy.

Co robić, aby podtrzymać wypracowane efekty?

Trudno wskazać konkretne działania, jakie Pacjent może wykonać samodzielnie, wskazówki dopasowujemy do konkretnego przypadku. Jednak w przypadku małych Pacjentów ważne jest, aby rodzice pamiętali o stałej, pozytywnej motywacji, wsparciu oraz zauważaniu i docenianiu postępów dziecka. Bez względu na wiek niezwykle ważne jest regularne trenowanie mózgu – poprzez czytanie, rozwiązywanie krzyżówek lub zagadek, zapamiętywanie wierszy albo piosenek. Tutaj wybór zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych upodobań.

Jak i gdzie należy się zapisać?

Zapisów można dokonać pod numerem telefonu 661 610 655 lub osobiście w placówce Polmedic przy ul. Okulickiego 76 w Radomiu. Najbliższe badania odbędą się 12 i 13 marca 2021 roku.

Zapraszam serdecznie!